Czym jest ultrasonografia oraz jak przygotować się do badania?

USG jamy brzusznej, serca, tarczycy, ośrodkowego układu nerwowego… Z tymi terminami spotykamy się co najmniej kilka razy w życiu. Jednak często nie wiemy z pomocą jakiego urządzenia one przebiegają, czemu są one tak często i powszechnie wykonywane oraz czym się różnią. Warto znać kilka najważniejszych informacji o jednym z najczęściej wykonywanych badań.

Ultrasonografia, czyli co konkretnie?

Jest metodą diagnostyki obrazowej realizowanej za pomocą wykorzystywania ultrasonografu. Badanie wykonywane z jej użyciem określa się natomiast mianem USG. Ultrasonograf przeznaczony jest do ukazania obrazu kształtu danego narządu. Jest to możliwe dzięki wysyłaniu przez niego fal niesłyszalnych przez człowieka w konkretnym kierunku oraz określeniu źródła dźwięków pochodzących z odbitych fal. Dzięki temu, że narządy w różny sposób je odbijają jest możliwe ich rozpoznanie oraz określenie, czy nie zachodzą w nich niepokojące zmiany.

Popularność ultrasonografii – krótka historia

Zastosowanie ultrasonografu jest możliwe do oceny zmian w narządach wewnętrznych. Do czynników, które bez wątpienia wpływają na popularność wykorzystywania tej metody jest bezpieczeństwo takiego badania. Urządzenie to bowiem w żaden sposób nie uszkadza komórek, a dodatkowo jest bezbolesne. Medycyna szczególnie docenia to badanie, ponieważ pozwala ono na szybkie wykrycie zachodzących zmian w organizmie. Jest to kluczowe badanie nie tylko przy wykrywaniu niepokojących zmian, takich jak na przykład guzki, ale również jest najważniejsze w procesie prowadzenia ciąży. Nie jest za to możliwe dokonanie za jego pomocą oceny np. tkanki kostnej.

Przeciwwskazania do badania

Badanie to nie wpływa w żaden sposób na organizm, dlatego nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do jego, nawet częstego, wykonywania. Należy jednak powstrzymać się od jego wykonywania w przypadku gdybyśmy mieli mieć je wykonywane w miejscu otwartych ran, oparzeń lub niedawnych złamań kości.

Przygotowanie do badania

Istnieją pewne zasady, o których powinniśmy pamiętać przed pójściem na USG, aby uzyskany obraz był jak najlepiej widoczny. Zalecenia różnią się w zależności od organu, którego ma dotyczyć badanie. Przykładowo, jeśli celem jest określenie poprawnego funkcjonowania nerek przed wizytą powinniśmy wypić sporą ilość wody tak, aby podczas badania nasz pęcherz był wypełniony. Lekarz może nam przeprowadzić badanie, a następnie ponowne po opróżnieniu pęcherza. W przypadku badania jamy brzusznej niezwykle istotne jest też to, aby przyjść na nie na czczo, ponieważ powietrze połykane podczas połykania może wywoływać gazy, przez co narządy będą słabiej widoczne. Jednak są też takie rodzaje badań, przy których szczególne przygotowanie nie jest wymagane. Ma to miejsce na przykład w przypadku USG trzustki. Ze względu na ogromną różnorodność zaleceń zależnych od badanego obszaru warto przed wizytą dokładnie się dowiedzieć jakiego przygotowania do niego będzie oczekiwać od nas lekarz. Jest to niezwykle ważne, ponieważ niepoprawne przygotowanie może uniemożliwić uzyskanie wyraźnego obrazu.