Jakie zastosowanie w przemyśle posiadają tuleje poliamidowe?

Poliamid jest jednym z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych w różnych gałęziach przemysłu. Z powodzeniem odnajduje się w branży automotive oraz oświetleniowej. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie ze względu na oferowane własności mechaniczne. W których branżach tuleje poliamidowe sprawdzą się wyśmienicie?

Ekonomiczne rozwiązanie

Tworzywa sztuczne cieszą się niezmiennym zainteresowaniem wśród inżynierów różnej maści ze względu na oferowane własności mechaniczne względem niedużych kosztów. To sprawia, że tuleje poliamidowe są częstym gościem wszelkich projektów maszyn, włączając elementy bardzo obciążane podczas pracy.

Z tego powodu, konstruktorzy z całego świata bacznie przyglądają się tulejom poliamidowym, które bardzo dobrze poddają się wszelkiej obróbce skrawaniem. W niedużej cenie można zyskać materiał, który można dowolnie formować i posiada bardzo dobre własności mechaniczne względem ceny. Jest to bez wątpienia jeden z najczęściej stosowanych plastików, który swoje miejsce znajdzie w szeregu branż. Które z nich najczęściej wykorzystują poliamid?

Popularne tworzywo sztuczne

Jak już wspomniano, polimer ten jest bardzo szeroko stosowany. Jednym z największych odbiorców tego materiału jest branża motoryzacyjna. Poliamid stosuje się jako tworzywo na lampy przednie i tylnie. Jednocześnie, warto pamiętać że drugim co do wielkości biznesem szeroko stosującym to tworzywo sztuczne jest lotnictwo. Samolot jest konstrukcją, gdzie prym wiodą materiały kompozytowe. W wielu przypadkach osnowa poszczególnych elementów jest wykonana właśnie z poliamidu. W ten sposób, poszczególnie elementy maszyny mogą zyskać dużą wytrzymałość niedużym kosztem.

Najczęstsze zastosowania tulei z poliamidu

Skupiając się na tym konkretnym przypadku można wymienić szereg elementów, które są wykonane z polimerowych tulei. Jednym z najbardziej kojarzonych elementów wykonanych z poliamidowych tulei są wszelkie rolki transporterów. Bez względu na konkretne zastosowania, roli te mogą być elementami regałów czy różnorodnych wózków. W przypadku przemysłu maszynowego, z poliamidu wykonuje się różnorodne bloki ślizgowe oraz koła prowadzące. Tym samym, warto pamiętać o rolkach napinaczy, które idealnie sprawdzają się zarówno w samochodach jak i maszynach przemysłowych. Mniejsze elementy jak wszelkie pochłaniacze wibracji czy tuleje dystansowe są oczywistym przykładem zastosowania tulei poliamidowych, ale nie wszyscy wiedzą iż robi się z nich także koła pasowe i łańcuchowe.

Podsumowując, myśląc o materiałach inżynierskich trzeba mieć przede wszystkim na uwadze to jakie własności oferuje dany kandydat. Drugą istotną kwestią jest jego cena. Jeżeli dość tanio można wykonać detal posiadający wymagane własności mechaniczne można powiedzieć, że projekt został wykonany prawidłowo. Jednym z czołowych przykładów jest poliamid, który pomimo swej niedużej ceny oferuje bardzo wysokie własności mechaniczne. W ten sposób, każdy inżynier może wykorzystać ten niezwykłe materiał w swojej pracy nad kolejnymi projektami.