Pisanie pracy dyplomowej

Pisanie prac dyplomowych – czy to takie trudne?

Do zdobycia tytułu np. licencjata czy magistra oraz do ukończenia szkoły niezbędne jest napisanie pracy dyplomowej oraz jej późniejsza obrona. Takie dzieło musi liczyć od kilku do kilkudziesięciu stron, i może być oparte o badania lub napisane pod kątem czysto teoretycznym. Do prac dyplomowych zalicza się m.in pracę magisterską czy licencjacką. Napisanie dobrej pracy dyplomowej wymaga włożenia w to nie lada wysiłku i poświęcenia dużej ilości czasu.

Praca magisterska – co warto wiedzieć

Magisterka pisana jest na koniec studiów drugiego stopnia lub studiów magisterskich. Co prawda wiele osób co roku zmaga się z trudnościami pisania tej pracy, czy jest jednak ona naprawdę tak ciężka? Należy pamiętać by przy pisaniu pracy magisterskiej opierać się o dostępne nam, sprawdzone źródła najlepiej książki dostępne za darmo w bibliotece akademickiej. Co do ich wyboru możemy poradzić się naszego promotora, by polecił nam konkretne pozycje. Gdy chcemy poradzić się np o układ pracy lub ogólnie co w jej pisaniu jest najważniejsze, możemy skorzystać z rad osób, które mają już to za sobą. Pamiętajmy, że jak ze wszystkim najważniejsze jest tu odpowiednie rozplanowanie, jeśli chcemy aby wszystko szło gładko i sprawnie, od początku powinniśmy mniej więcej wiedzieć o czym chcemy pisać i w jaki sposób ująć problem. W ten sposób zapanujemy nad kolejnymi etapami pisania pracy i dzięki temu zyskamy na czasie. Ogromne znaczenia dla pisania pracy magisterskiej ma wybór promotora – służy on pomocą, wymaga, decyduje o formie pracy i ma za zadanie zaakceptować jej ostateczną wersję. Dlatego należy podjąć tę decyzję rozważnie. Pamiętajmy, że najważniejsze w pisaniu pracy magisterskiej jest dobra organizacja czasu, nie zostawiajmy wszystkiego na ostatnią chwilę!

Pisanie pracy licencjackiej – podstawowe informacje

Czym różni się praca licencjacka od pracy magisterskiej? Przede wszystkim praca magisterska jest zdecydowanie bardziej obszerna i szczegółowa i w szczególności liczy się w niej bibliografia, jednak pisanie pracy licencjackiej jest również bardzo wymagające. Tu również bardzo istotny jest wybór promotora, należy się nad tym porządnie zastanowić. Przy wyborze tematu warto wybrać coś co nas ciekawi, i na co mamy pomysł – będziemy umieli dobrze poradzić sobie z problemem i dobrze go ująć. Plan także stanowi tu istotną rolę pozwoli na nie marnotrawienie czasu i spokojne dotarcie do celu. Jeśli chodzi o materiały wybierzmy je z pomocą promotora, na tym będzie się opierała nasza praca. Jeśli samodzielnie i rzetelnie napisaliśmy pracę nie musimy przejmować się jej obroną wszystko powinno pójść gładko. Pamiętajmy przy pisaniu pracy licencjackiej, że dobra treść to nie wszystko, bardzo ważne jest jej sformatowanie! I ma duży wpływ na ocenę naszej pracy. Odpowiednio sformatowana praca jest przejrzysta, a jej treść bardziej czytelna. Dlatego warto temu procesowi poświęcić część naszego czasu – będzie to dla nas bardzo korzystne!