Usuwanie wgnieceń techniką PDR zamiast napraw blacharskich – kiedy się udaje?

Wgniecenie na karoserii wcale nie musi sprawić, że nasz samochód straci na wartości. Wystarczy, że oddamy go w ręce specjalistów, którzy usuną wgniecenie za pomocą bezinwazyjnej metody PDR. A na czym ona polega? Ile trwa takie usuwanie wgnieceń i kiedy może się udać?

Metoda PDR – na czym polega?

Technika PDR, z angielskiego Paintless Dent Repair, to usługa oferowana głównie przez profesjonalne zakłady blacharsko-lakiernicze. Polega ona na usuwaniu wgnieceń za pomocą wypychania lub wyciągania blachy. Usuwanie wgnieceń techniką PDR pozwala na szybką naprawę (Wgniecenia.pl) bez konieczności lakierowania karoserii. Dzięki czemu jest to zabieg dużo szybszy i tańszy niż tradycyjne metody usuwania zniekształceń. Prawidłowo wykonana technika PDR w żaden sposób nie ingeruje w lakier, przez co pozwala zachować pełną wartość pojazdu nawet po niewielkich stłuczkach.

A kiedy warto zdecydować się na usuwanie wgnieceń metodą PDR? Ta technika sprawdza się w przypadku wgnieceń powstałych na skutek gradobicia, niewielkich stłuczek parkingowych, spadających kasztanów, szkód transportowych i komunikacyjnych czy innych aktów wandalizmu.

Usuwanie wgnieceń – techniki PDR

Istnieje kilka sposobów nieinwazyjnej naprawy, do najpopularniejszych należą wspomniane już wypychanie lub wyciąganie, nazywane równie metodą „na klej”. Ta pierwsza technika PDR polega na masowaniu blachy i stosuje się ją na dostępnych powierzchniach nadwozia (klapa, drzwi czy maska samochodu).

Do zastosowania drugiej techniki likwidowania wgnieceń potrzebny będzie specjalny klej i kołek w kształcie grzybka. Ta metoda PDR sprawdza się w trudno dostępnych miejscach oraz przy bardzo dużej ilości wgnieceń, na przykład po obfitym gradobiciu.
O wyborze techniki decyduje specjalista. Możemy również usunąć wgniecenie na własną rękę, na przykład poprzez rozgrzewanie i szybkie chłodzenie blachy, jednak jest to bardzo ryzykowne i inwazyjne dla samego lakieru.

Ile trwa usuwanie wgnieceń?

Czas takiej naprawy zależy głównie od tego, w którym miejscu znajduje się wgniecenie. Niektóre elementy można usunąć w zaledwie 10 minut, jednak naprawa mocnego, parkingowego uderzenia może potrwać nawet godzinę. Najbardziej wymagające są naprawy wgnieceń powstałych wskutek obfitego gradobicia lub śniegu, który zsunął się z dachu prosto na samochód. Jednak przyjmuje się, że naprawa typowego wgniecenia na karoserii trwa około 30 do 40 minut.

Usuwanie wgnieceń metodą PDR – kiedy się udaje?

Tą metodą można zlikwidować praktycznie każde wgniecenie, pod warunkiem, że nie doszło do odpryśnięcia lakieru. Bardzo ważne jest, aby lakier w miejscu zniekształcenia blachy nie był uszkodzony i nie była wcześniej kładziona w tym miejscu szpachla. Dlatego, zamiast wcześniej majsterkować przy wgnieceniu, warto od razu udać się do specjalisty. W przeciwnym razie możemy sobie tylko zaszkodzić.

Kategoria: motoryzacja,samochody