Wszystko o pomocy drogowej

Nawet jeśli dbamy o nasz samochód to musimy liczyć się z tym, że zawsze istnieje możliwość jego uszkodzenia, nieoczekiwanej awarii. Z tego też powodu warto wiedzieć jak działa pomoc drogowa, kiedy warto ją wezwać, a także z jak dużym wydatkiem powinniśmy się liczyć, gdy zostaniemy już niestety zmuszeni do tego, aby z usług samochodu pomocy drogowej skorzystać.

Jak i kiedy wezwać pomoc drogową?

Pomoc drogową wzywamy przede wszystkim w momencie wystąpienia awarii, która unieruchomi nasz pojazd. Zdarza się jednak, że wzywamy ją, gdy zabraknie nam w baku paliwa, a w pobliżu nie ma żadnej stacji benzynowej. Oczywiście będziemy musieli liczyć się z niemałym wydatkiem ale czasami nie ma innej możliwości, niż skorzystanie z usług pomocy drogowej.
Pamiętajmy, że w przypadku awarii na autostradzie jesteśmy zawsze zmuszeni do tego, aby skorzystać z lawety pomocy drogowej. W takim miejscu nie wolno nam holować pojazdu na linkę, nie możemy go również pchać. Takie zachowanie stwarza niebezpieczeństwo dla nas, a także dla pozostałych uczestników ruchu.

Koszt usługi holowania pojazdu

Koszt holowania zależny jest od tego jak duża odległość dzieli nas od miejsca docelowego, do którego chcemy dostarczyć nasz pojazd. Im będziemy jechać dalej, tym więcej pieniędzy będziemy musieli zapłacić za usługę. Z reguły za odcinek około 100 kilometrów jesteśmy zmuszeni zapłacić 400-500 złotych. Nie są to małe kwoty, a mogą być nawet wyższe. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i firmy, która usługę holowania oferuje.

Czy mogę się ubezpieczyć od ewentualnej awarii na drodze?

Każdy z nas ma możliwość ubezpieczenia się od ewentualnej konieczności skorzystania z usług pomocy drogowej. Niektórzy ubezpieczyciele posiadają taką ofertę dołączając ją za stosowną opłatą do ubezpieczenia OC plus AC. Zazwyczaj musimy dopłacić około 300 złotych aby cieszyć się tego typu ubezpieczeniem na wszelki wypadek. Ubezpieczyciele nakładają jednak pewne ograniczenia, którym nie każdy samochód jest w stanie sprostać. Z reguły samochód nie może być starszy niż 5-10 lat. Samochody, które są starsze nie mogą korzystać z takiej formy zabezpieczenia przed kosztami holowania.

Wypadek a holowanie pojazdu

W momencie zdarzenia jakim jest wypadek samochodowy możemy liczyć na holowanie na koszt sprawcy zdarzenia. Oczywiście mamy szansę skorzystać z takiej możliwości jeśli to nie my jesteśmy winni. Warto o tym wiedzieć i w razie konieczności skorzystać z takiej możliwości. Pozwoli to uniknąć choć pewnej części kosztów.