Przewóz towarów delikatnych

W momencie kiedy produkcja stała się aspektem globalnym, globalnym też stał się problem dystrybucji towarów i usług. Przesyłanie wszelkiego rodzaju wyrobów stało się niemalże przymusowym działaniem większych firm. Firmy lokalne, chcące się rozwijać muszą wziąć pod uwagę rozszerzenie swojej działalności często nawet poza granice kraju. Istnieje wiele ułatwień tego typu operacji. Sprzedaż internetowa daje ogromną bazę klientów, a umowy międzynarodowe, takie jak stworzyła na przykład Unia Europejska, ułatwiają sam przepływ towarów i usług na terenie niemal całego starego kontynentu. Oczywistym jest więc fakt, że odległości, które pokonać muszą towary stały się o wiele dłuższe niż wcześniej. Połączyło się to również z faktem, jak o wiele bardziej zaawansowany sprzęt wysyłamy w świat. Starcie tych dwóch zmiennych stworzyło kolejny problem. Jak przetransportowywać towary delikatne, tak by nie uległy zniszczeniu przemierzając setki kilometrów?

Opakowania transportowe – motoryzacja i transport

Pracując w znanej firmie kurierskiej spostrzegłem, że pierwszym wyborem w przypadku transportu dużych towarów delikatnych, takich jak telewizory powyżej 42 cali, jest paleta. Pozwala to uniknąć znalezienia się opakowania z drogocennym sprzętem pomiędzy innymi paczkami, mogącymi ją uszkodzić. Telewizor jest wtedy statyczny i przez całą podróż praktycznie nie zmienia swojego ułożenia. Inną metodą jest zapakowanie sprzętu w większe pudełko i wypełnienie brakujących przestrzeni materiałem sprężynującym, takim jak na przykład folia bąbelkowa. W ten sposób ocalimy nasz sprzęt przed uszkodzeniem się w podróży. Takie przedmioty jak lustra często też wkładano w drewniane skrzynie, odporne na uderzenia.

Ostatnio jednak powstały specjalne Opakowania do transportu telewizorów oraz opakowania do transportu monitorów.
W przypadku telewizorów stosuje się technikę polegającą na, w pierwszej kolejności, ochronie rogów sprzętu specjalnymi opakowaniami membranowymi. Telewizor oparty na owych membranach zachowuje się trochę jak samochód. Membrana tak jak amortyzator pozwala przenieść wibrację powstałe w wyniku transportu w taki sposób, by nie uszkadzały naszego sprzętu. Tak zabezpieczony telewizor wkładamy do dokładnie wymierzonego pudełka, które szczelnie przylegać będzie do opakowań membranowych, zapewniając ekranowi niezbędną stabilność. Wykorzystanie tej techniki minimalizuje ryzyko uszkodzenia sprzętu.

Do przewozu monitorów wykorzystywana jest inna technika. W każdym pudełku do przewozu tego rodzaju sprzętu montuje się tekturę falistą, czyli taką, która rozmiarem odpowiada rozmiarowi pudełka, ale jej ułożenie działa jak sprężyna, dzięki czemu tektura falista nie obija się o brzegi pudła. Na owej tekturze znajduję się opakowanie foliowe, w które wsuwamy ekran monitora. Dzięki temu działaniu, monitor nie będzie bezwładnie poruszał się po opakowaniu, co niechybnie zakończyłoby się usterką, ale tkwi bezpiecznie w foliowej obejmie, spoczywającej na naszym swoistym amortyzatorze z tektury.

Odpowiednie pakowanie sprzętu jest aktualnie kluczowe, do prowadzenia sprzedaży internetowej, a ta daje nieograniczone możliwości rozwoju naszej firmy. Transport jest kluczem rozwoju.