Rynek aut używanych w Polsce stale kwitnie. Spowodowane jest to, niestety, trudnością w pozyskiwaniu przez naszych rodaków aut prosto z salonu. Oczywiście, nie byłbym fair mówiąc, że liczba aut nowych nie zwiększa się, bo jest ona faktycznie dynamicznie podnoszona, ale wciąż samochody z tak zwanej drugiej ręki są popularne, a utrzymując tendencje do szczerego i obiektywnego komentowania rzeczywistości trzeba przyznać, że auta dostępne na rynku potrafią nas negatywnie zaskoczyć. Bardzo często samochody są w stanie daleko odbiegającym od opisanego, licznik cofnięty, a ceny zaporowe. Idealnym rozwiązaniem wydaje się sprowadzanie samochodów zza granicy, najlepiej na specjalne zamówienie u zaufanej osoby. Możemy wtedy liczyć na uzupełnioną książeczkę serwisową oraz rzetelną informację na temat stanu auta. Jednakże wszystko co ma zalety, ma też wady. Tutaj na drodze bezproblemowej transakcji staje nam prawo

Prawo dotyczące importowania aut

W przepisach prawnych Państwa Polskiego istnieje kilka istotnych zapisów traktujących właśnie o sprowadzaniu aut od naszych sąsiadów celem użytkowania go na terenie Polski. Najważniejszą informacją zapewne jest mus uiszczenia cła za sprowadzony pojazd. Taryfikator zwiększa się wraz z pojemnością silnika naszego nowego nabytku. Dla aut poniżej 2000 centymetrów sześciennych jest to 3,1% wartości samochodu, a dla tych powyżej wynosi ona 18,6% ceny auta. Taryfikator zmniejsza się w przypadku aut hybrydowych. Tutaj procenty wynoszą kolejno 1.55% oraz 9.3%. Ma to oczywiście na celu zachęcenie do sprowadzania aut bardziej ekologicznych, którymi potocznie zwane „hybrydy” zdecydowanie są.

Drugą niezbędną czynnością przy sprowadzeniu auta spoza granic państwa jest przetłumaczenie dokumentów. Oczywiście nie można dokonać tego tłumaczenia samemu, zając się tym musi tłumacz przysięgły posiadający odpowiednie kwalifikacje oraz potwierdzający rzetelność danego dokumentu. Bez tej operacji niemożliwym jest przeprowadzenie rejestracji auta na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Cena takiej usługi wynosi około 200 zł, jest to drugi koszt jaki ponosimy w momencie sprowadzenia auta zza granicy.
Po uiszczeniu opłaty celnej oraz przetłumaczeniu dokumentów możemy przystąpić do procesu krajowej rejestracji pojazdu, czyli wydania aktualnego dowodu rejestracyjnego z naszymi danymi możemy w pełni cieszyć się nowym autem.

Sporą zaletą takiego rozwiązania jest wspomniana pewność co do informacji przekazanych nam o pojeździe takimi jak przebieg czy historia wypadków. Oprócz tego należy pamiętać, że zazwyczaj samochody zza granicy są serwisowane w ASO tj. Autoryzowanej Stacji Obsługi, dzięki czemu możemy być pewni, że w naszym nowym nabytku znajdziemy oryginalne części bądź sprawdzone zamienniki. Następnym plusem jest fakt, że nasi zachodni sąsiedzi tacy jak Niemcy czy Szwajcarzy raczej nie żałują pieniędzy na doposażenie swojego auta we wszelkie dostępne nowinki technologiczne obejmujące takie rzeczy jak będąca już zasadniczo standardem klimatyzacja, ale też zdecydowanie rzadsze elementy jak oryginalne kamery cofania czy adaptacyjny tempomat.