Przychodzi w końcu moment, kiedy wkraczamy w dorosłość. To powoduje, że uzyskujemy swój dowód osobisty, ale również pełne prawa do wielu rzeczy i czynności. Również jeśli chodzi o prowadzenie pojazdów. Jak to dokładnie wygląda?

Pierwsza decyzja

Wszystko zaczyna się w głowie. Tak mawiają mądrzy ludzie. Oczywiście, najpierw musi powstać pomysł i zapaść ostateczna decyzja. Dopiero potem zaczynamy przechodzić do działania. Dlatego też na początek musimy podjąć decyzję o tym, że chcemy ubiegać się o prawo jazdy . Ta decyzja często podejmowana jest właśnie na początku naszego dorosłego życia.

Dokumenty

Żeby zacząć to oczywiście musimy złożyć niezbędne dokumenty. Jakie? Przede wszystkim konieczne jest uzyskanie numeru Profilu Kandydata na Kierowcę. Numer PKK uzyskamy po złożeniu stosownego wniosku w odpowiednim dla siebie wydziale komunikacji. Dopiero później możemy przystąpić do dalszych czynności. Powinniśmy jeszcze mieć wykonane badania lekarskie, które potwierdzają, że możemy starać się o uzyskanie prawa jazdy, a także posiadać zdjęcia do dokumentu – dlatego, że składamy je już na samym początku, kiedy wypełniamy wszystkie dokumenty.

W drogę

Potem rozpoczynamy kolejny etap, jakim jest nauka jazdy . Oczywiście zazwyczaj poprzedzona jest ona wykładami dotyczącymi przepisów drogowych. Nie są jednak one obowiązkowe, ale warto na nie uczęszczać. Dowiemy się wielu ciekawych rzeczy. Nauka jazdy musi odbywać się pod okiem instruktora. Uczymy się wielu umiejętności. Przede wszystkim jest to prawidłowe poruszanie się po drodze. Musimy zapoznać się z takimi manewrami jak wyprzedzanie, omijanie i wymijanie i umieć prawidłowo je wykonywać. Powinniśmy wiedzieć kiedy możemy wyprzedzać, a kiedy nie.
Poza tym zapoznajemy się i uczymy się parkowania. Nie tylko prostopadłego. Mamy przecież różne rodzaje parkingów, dlatego powinniśmy umieć na każdym zaparkować. Jest jeszcze możliwość parkowania równoległego albo skośnego.
Do tego, a wręcz na początku powinniśmy zacząć jazdę po placu. Tu czeka na nas nielubiany przez wiele osób łuk, który musimy przejechać zarówno do przodu, jak i do tyłu. Do tego powinniśmy umieć poruszać się po wzniesieniach i z nich ruszać tak, aby samochód nie pojechał nam za bardzo do tyłu. Takie zadanie czeka również na nas na egzaminie, więc bez tego ani rusz.
Nauka jazdy jest jednak czymś, co często wspominamy z sentymentem. Staje się także kluczem do usamodzielniania się i powoduje, że możemy jechać gdzieś zupełnie sami i nie musimy prosić nikogo, aby nas zawiózł. A to duża wygoda.