Jazda samochodem to naprawdę niebezpieczne zajęcie. Oczywiście, robimy je teraz tak często, że stają się częścią naszego życia, co natomiast potrafi uśpić naszą czujność co do możliwych tragicznych komplikacji jakie spotkać nas mogą na drodze. Staramy się zachować ciągłą czujność, by nie narażać na niebezpieczeństwo siebie i naszych bliskich. Na szczęście nie tylko my mamy na uwadze nasze własne dobro, ale również zarządcy dróg. Niektóre elementy infrastruktury stworzone zostały wyłącznie by nas chronić lub pomóc nam w nagłych wypadkach.

Bariery drogowe czyli barierki energochłonne

Barierki energochłonne najczęściej spotkać na skrajach dróg, szczególnie w miejscach, w których łatwo można utracić panowanie nad autem lub gdzie za skrajem drogi następuje gwałtowny spadek terenu bądź inne niebezpieczeństwo. Ich zadaniem jest odgradzać kierowców od tych niebezpieczeństw, a w przypadku kolizji – pochłonąć jak największą ilość energii uderzenia i rozprowadzić ją po całej swojej długości, dzięki czemu nasz samochód oraz zdrowie zostaną najmniej uszkodzone. Ciekawostką jest wypadek podczas rajdu wysp kanaryjskich polskiego kierowcy rajdowego Tomasza Kasperczyka, który tylko dzięki barierkom energochłonnym uniknął spadku w przepaść. Barykada przytrzymała samochód na samej krawędzi urwiska, dzięki czemu nikt nie odniósł obrażeń

Słupki Kilometrowe

Zadaniem tych elementów infrastruktury drogowej nie jest bezpośrednia ochrona naszego życia, ale polepszenie szybkości reakcji na nasz wypadek służb. Te słupki posiadają białe odblaski z tyłu oraz czerwone z przodu, a ich zadaniem jest określenie miejsca na drodze, którą jedziemy. Podczas podróży nie zawsze jesteśmy w stanie ustalić w pobliżu jakiego miasta bądź wsi się aktualnie znajdujemy, przez co stracić możemy bezcenny czas, tak potrzebny w nagłych wypadkach. Na słupkach kilometrowych znajdziemy informację z nazwą danej drogi oraz odcinkiem w jakim się znajdujemy określonym przez liczbę kilometrów oraz setek metrów również oznaczonych na słupkach. W panice nie musimy nawet znać dokładnej legendy owego znacznika. Wystarczy podać informacje czytane z góry na dół i to wystarczy, by dyspozytor wiedział, dokąd wysłać pomoc.

Znaki BRD czyli znaki bezpieczeństwa ruchu drogowego

Do grupy znaków brd zapisać możemy wszelkie znaki informujące nas o prawdopodobnym niebezpieczeństwie znajdującym się na drodze przed nami. Mają one na celu pobudzić naszą czujność oraz uprzedzić nas czego możemy się spodziewać. Należą do nich znaki oznaczające przejazdy kolejowe wraz z słupkami odległościowymi, znaki ostrzegawcze w tym ostrzegające o okresowym oblodzeniu, prawdopodobnym wkroczeniu na jezdnie dzikich lub domowych zwierząt, znaki informujące nas o przejściach dla pierwszych, ostrych zakrętach, zmianie pierwszeństwa ruchu czy możliwych nierównościach na drodze przed nami. Najczęściej są to żółte trójkąty z czerwoną obwódką oraz czarnym symbolem. Wyjątkiem są chociażby słupki przed przejazdami kolejowymi, które występują w postaci białych prostokątów ze zmniejszającą się liczbą czerwonych pasów. Zwracanie na nie uwagi może być kluczowe dla naszego i czyjegoś bezpieczeństwa.