Wszystko, co musisz wiedzieć o samochodach elektrycznych?

Przeszłość, teraźniejszość i ekscytująca przyszłość.

Pojazdy elektryczne to przyszłość motoryzacji. Rządy w całej Europie zobowiązują się wspierać produkcję pojazdów o bardzo niskiej emisji, podczas gdy marki samochodowe od Mazdy po Maserati albo zbudowały samochody elektryczne, albo planują to zrobić.

Elektronika i samochody elektryczne są również częścią przeszłości, a ich dziedzictwo sięga dalej, niż mogłoby się wydawać. Pierwszy samochód elektryczny został zbudowany w 1837 roku w Aberdeen w Szkocji, a technologia odniosła taki sukces, że pod koniec XIX wieku na ulice Londynu i Nowego Jorku pojawiły się nawet elektryczne taksówki na baterie.

Niestety ich popularność nie trwała długo. A wraz ze spadkiem cen ropy naftowej na drogach dominowały samochody benzynowe i wysokoprężne. Do teraz.

Samochody elektryczne to znów przyszłość i wie o tym każdy, nie tylko elektryk samochodowy. Wraz z szybkim rozwojem technologii, projektami coraz bardziej przyciągającymi wzrok, a światem coraz bardziej świadomym ekologicznie, narodziła się nowa era pojazdów elektrycznych.

W 2008 roku Tesla Roadster osiągnęła zasięg 350 km i była inspiracją dla głównych producentów samochodów do samodzielnego wejścia w przestrzeń. Teraz firmy takie jak Volvo ogłaszają, że każdy samochód, który produkuje od 2019 roku, będzie częściowo lub całkowicie zasilany z baterii, a niedawny raport ING twierdzi, że już w 2035 roku wszystkie nowe samochody sprzedawane w Europie będą elektryczne.

Elektryka w pojazdach elektrycznych.

Zamiast zbiornika paliwa pojazd elektryczny ma akumulator pokładowy, który jest ładowany przez źródło energii elektrycznej, a następnie przechowuje i wykorzystuje tę energię do zasilania silnika elektrycznego i wprawiania kół w ruch. Oznacza to, że samochody nie potrzebują sprzęgła i skrzyni biegów ani rury wydechowej, a to sprawia, że są znacznie cichsze i, wielu twierdzi, płynniejsze w prowadzeniu.

Po pełnym naładowaniu standardowy samochód elektryczny może teraz przejechać ponad 400 km, zanim będzie wymagał ponownego naładowania. To może nie być tak daleko, jak na jednym baku benzyny, ale większość podróży nadal można łatwo odbyć w samochodzie elektrycznym. Na przykład w Wielkiej Brytanii 94% wszystkich podróży samochodowych ma długość poniżej 25 mil, a 56% mniej niż pięć mil.

Jakie są korzyści z zakupu samochodu elektrycznego?

Istnieje wiele powodów, dla których ktoś chciałby kupić samochód elektryczny. Jednym z najbardziej widocznych jest środowisko. Chociaż samochody elektryczne są nadal tylko tak ekologiczne, jak energia elektryczna używana do ich zasilania, nadal są znacznie lepsze dla planety niż samochody konwencjonalne. Generują mniej emisji i są bardziej wydajne – 95% energii generowanej przez samochód elektryczny jest wprawiane w ruch, podczas gdy silnik spalinowy jest sprawny tylko w 30% – reszta energii jest tracona w postaci ciepła lub hałasu.

Ale są też inne korzyści. Koszty eksploatacji są niższe, ponieważ pełne naładowanie kosztuje znacznie mniej niż zbiornik benzyny. Mniej ruchomych części oznacza również niższe koszty konserwacji.

Pamiętaj jednak, że samochody elektryczne są – przynajmniej na razie – droższe w zakupie z góry niż samochody konwencjonalne. Istnieją jednak różne zachęty i dotacje rządowe, które mogą temu przeciwdziałać. Dla tych, którzy myślą o przeprowadzce, w całej Europie dostępne są dotacje w wysokości około 4000 euro.

Jakie są rodzaje samochodów elektrycznych?

Generalnie istnieją trzy rodzaje samochodów, które są uważane za „elektryczne”.
• Konwencjonalne hybrydy, takie jak Toyota Prius, które wymagają zbiornika na benzynę, ale mają również silnik elektryczny zasilany akumulatorem, który ładuje się, gdy pojazd hamuje.
• Hybrydy typu plug-in, które również mają zarówno silniki benzynowe, jak i elektryczne, ale można je podłączyć do ładowania i generalnie mogą działać przez krótki czas na zasilaniu elektrycznym, zanim akumulator zostanie rozładowany.
• Akumulatorowe pojazdy elektryczne, o których prawdopodobnie myślisz najczęściej, myśląc o samochodach elektrycznych. Działają one tylko na prąd. Wielu głównych producentów samochodów oferuje jeden z nich, od tradycyjnych nazw, takich jak Renault, po wyspecjalizowanych producentów, takich jak Tesla. Szybkie wyszukiwanie w Internecie daje wiele wyników.