Ceramiczna powłoka samochodowa — wady i zalety

Wielu właścicieli samochodów stara się zachować atrakcyjność swojego auta i szuka sposobów na ochronę lakieru. Do niedawna powierzchnie samochodów w car detailing były zabezpieczane konwencjonalnymi woskami, jednak takie powłoki wymagają częstego odnawiania i są zbyt wymagające w utrzymaniu.

Doskonałą metodą ochrony lakieru przed niepożądanymi zarysowaniami i uszkodzeniami jest powłoka ceramiczna. Poprawia osiągi Twojego samochodu i chroni przed wpływami środowiska.

Skład powłoki ceramicznej

Powłoka ceramiczna do samochodów to mieszanka krzemianów, piasku krzemionkowego i polimerów. Naniesienie tych elementów na lakier tworzy warstwę ochronną, która zabezpiecza powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Powłoka ceramiczna musi być nakładana równomiernie, dlatego producenci mogą dodawać do niej rozpuszczalnik organiczny — krzemionkę. W kompozycji znajduje się również tlenek glinu, który zwiększa właściwości hydrofobowe i dwutlenek tytanu — nadaje samochodowi blask.

Po zsumowaniu otrzymujemy specjalistyczną pastę, która chroni i odświeża karoserię samochodu.

Związek ten nie łączy się chemicznie z lakierem samochodu. Nie trzeba się jednak obawiać, że powłoka zacznie się w jakiś sposób łuszczyć. Podczas aplikacji tworzy się mechaniczne wiązanie za pomocą molekuł. Wnikają one we wszystkie wyboje i nierówności, a po wyschnięciu po prostu przyklejają się do powierzchni, tworząc swoistą skorupę dla karoserii.

Zalety i wady powłoki ceramicznej

Główną zaletą jest odporność na uderzenia mechaniczne. Warstwa ochronna tworzy powłokę, która jest kilkakrotnie twardsza od lakieru. Stąd też trudniej jest ją zarysować. Ceramika chroni Twój samochód przed piaskiem, żwirem, zamarzniętym lodem i innymi małymi szkodnikami powłoki.

Drugą pozytywną właściwością ceramiki jest to, że dzięki niej powierzchnia karoserii samochodu staje się błyszcząca i lustrzana. Zawarty w lakierze dwutlenek tytanu odbija światło i sprawia, że powierzchnia jest błyszcząca. Jest to chyba jeden z najbardziej zauważalnych efektów.

Obróbka ceramiczna zapobiega korozji, ponieważ powłoka fabryczna jest odizolowana od otoczenia. Zapobiega to utlenianiu się metalu i pojawianiu się rdzy.

Benzyna, olej i inne rodzaje plam nie są szkodliwe dla powłoki. Substancje chemiczne po prostu nie reagują z warstwą ceramiczną.

Ceramika na auto cena

Pełna obróbka karoserii za pomocą ceramiki kosztuje od 180 do 500 dolarów, w zależności od marki i wielkości samochodu. Jednak przy dużym pragnieniu można zastosować ceramikę całkiem samodzielnie. W tym procesie nie ma specjalnych sekretów, najważniejsze jest przestrzeganie instrukcji, zwłaszcza w limitach czasowych. Oprócz staranności potrzebne będzie też pół dnia lub dzień wolnego czasu, a także ciepłe i spokojne miejsce, najlepiej w garażu.