Zastanawiasz się, czy praca na stanowisku mechanik samochodowy jest dla ciebie odpowiednia? Czym konkretnie zajmują się osoby wykonujące tę pracę oraz jakie kwalifikacje trzeba posiadać aby naprawić samochód, aby móc się jej podjąć? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej części tego tekstu.

Czym zajmuje się mechanik samochodowy?

Do obowiązków mechanika samochodowego zalicza się oczywiście przede wszystkim naprawa samochodów, ale także kontrola ich stanu technicznego oraz stopnia zużycia poszczególnych podzespołów. Mechanicy mogą zajmować się naprawą samochodów ogółem, mogą także specjalizować się w samochodach z konkretnego kraju bądź wyłącznie niektórych modeli. Odpowiednio wykwalifikowani i doświadczeni mechanicy pracować mogą w warsztatach samochodowych, na stacjach diagnostycznych czy w specjalistycznych serwisach. Mogą także pracować we własnym zakresie – np. jako tak zwany „wolny strzelec”, bądź założyć własny warsztat. Jest to oczywiście najbardziej komfortowe wyjście – na dłuższą metę także najbardziej opłacalne – jednak z oczywistych przyczyn (związanych głównie z dużymi kwotami, którymi dysponować trzeba na rozkręcenie własnego biznesu) nie każdy może sobie na to pozwolić (przede wszystkim zaś osoby, które dopiero zaczynają pracę w branży). Praca mechanika jest pracą zróżnicowaną, trudno w niej o nudę i monotonie. Niemalże każdy dzień przynosi nowe wyzwania, które wymagają świeżego podejścia i pełnego zaangażowania. Dla wielu osób jest to spora zaleta, jednak nie wszyscy odnajdą się w pracy, która stawia przed nimi nowe wyzwania każdego dnia.

Kwalifikacje i cechy dobrego mechanika samochodowego

Naturalnie nie każdy może rozpocząć pracę w charakterze mechanika samochodowego „od ręki”. Potrzebne są do tego specjalistyczne kwalifikacje i wykształcenie. Do niedawna wystarczało wykształcenie zawodowe zdobyte w szkole o profilu samochodowym, obecnie jednak nie jest to takie proste. Ponieważ rynek motoryzacyjny stał się bardziej zróżnicowany, coraz częściej wymagane jest wykształcenie średnie techniczne. Ponadto należy też posiadać prawo jazdy – co najmniej kategorii B. Dobry mechanik powinien też posiadać odpowiednie cechy charakteru, które pomogą mu w wykonywaniu codziennych obowiązków zawodowych. Przede wszystkim bardzo pomocna okazać się może zdolność logicznego i analitycznego myślenia. Przydatna będzie także staranność, cierpliwość i umiejętność radzenia sobie z pracą pod presją czasu. Naturalnie niezbędne jest także posiadania odpowiednich zdolności manualnych.