Poradnik kupowania fotelika samochodowego: jak wybrać najlepszy?

Wyjaśniamy zasady i przepisy dotyczące różnych nosideł, aby Twój maluch był bezpieczny w ruchu. Obok wózka i łóżeczka, fotelik samochodowy dla dziecka jest zwykle jedną z pierwszych inwestycji, jakie robią przyszli rodzice. Więc od czego zaczynasz?

Cóż, w przeciwieństwie do większości decyzji, które będziesz podejmować, w których można rozsądnie wykorzystać hojnie proponowaną perłę mądrości rodzicielskiej „rób wszystko, co dla ciebie najlepsze”, foteliki samochodowe podlegają własnym prawom i wytycznym dotyczącym bezpieczeństwa, które zmieniają się wraz z dzieckiem. Pamiętaj też, że to nie samochód ma pasować do fotelika, tylko fotelik do samochodu.

Kategorie fotelików samochodowych. Bezpieczna jazda

Podczas przeglądania Internetu warto wiedzieć, że numery grup fotelików samochodowych (grupa 0, grupa 1 itp.) będą również wyświetlane obok ogólnej kategorii fotelika samochodowego (przodem do kierunku jazdy itp.). Grupy są oparte na przedziałach wagowych i mogą obejmować jedną lub więcej kategorii miejsc.

Może to zabrzmieć mylnie, ale jeśli znasz wiek, wagę i/lub wzrost swojego dziecka, w rzeczywistości jest to dość proste.

Numery grup fotelików samochodowych to:

Grupa 0: 0-10kg (ok. od urodzenia do 6-9 miesięcy)
Grupa 0+: 0-13kg (ok. od urodzenia do 12-15 miesięcy)
Grupa 1: 9-18 kg (ok. 9 miesięcy do 4 lat)
Grupa 2: 15-25 kg (ok. 4-6 lat)
Grupa 3: 22-36 kg (ok. 6-11 lat)

Foteliki samochodowe zwrócone tyłem do kierunku jazdy.

Wszystkie dzieci muszą być ustawione tyłem do kierunku jazdy do 15 miesiąca życia, ponieważ wcześniej ich szyje nie są wystarczająco mocne, aby wytrzymać ciśnienie zderzenia czołowego w pozycji przodem do kierunku jazdy. Jest to rozszerzenie wcześniejszych przepisów, które zalecały, aby dzieci szły tyłem do kierunku jazdy, dopóki nie ważą 9 kg (ok. 9 miesięcy). Grupy 0 i 0+ są skierowane tyłem do kierunku jazdy.

Wiele z tych fotelików dziecięcych pierwszego rozmiaru jest częścią szerszego systemu podróżnego wraz z wózkiem, a gdy są używane z odpowiednimi adapterami, można je zatrzasnąć na stelażu wózka. Chociaż jest to przydatna opcja, radzi się, że foteliki samochodowe są przeznaczone do podróży, a nie do długich drzemek – dzieci powinny spać w pozycji płaskiej, gdy tylko jest to możliwe. Sprawdź nasz przewodnik zakupu wózków dziecięcych, aby uzyskać więcej informacji.

Foteliki samochodowe przodem do kierunku jazdy.

Gdy Twoje dziecko wyrośnie z fotelika zwróconego tyłem do kierunku jazdy, najbezpieczniejszą opcją jest użycie fotelika z grupy 1 przodem do kierunku jazdy z integralną uprzężą, która wytrzyma do czwartego roku życia (lub do około 18 kg). Szelki można regulować w miarę wzrostu dziecka, a boczne skrzydełka zapewniają ochronę głowy i ciała.

Foteliki samochodowe łączone.

Foteliki łączone, znane również jako przedłużone lub wielogrupowe, to takie, które można regulować w miarę wzrostu dziecka. One-stop-shop, obejmują więcej niż jedną grupę, na przykład – foteliki grupy 1, 2 i 3 (odpowiednie od 9 do 36 kg, ok. 9 miesięcy do 12 lat). Wiele z nich ma możliwość ustawienia się przodem lub tyłem do kierunku jazdy lub ma paski z regulacją wysokości i wiele pozycji pochylenia.

W przypadku opcji kombinacji nadal musisz przestrzegać wytycznych bezpieczeństwa dotyczących wagi dziecka (na przykład, nawet jeśli fotelik ma opcję przodem do kierunku jazdy, nadal musisz trzymać dziecko tyłem do kierunku jazdy do 15 miesięcy) i chociaż początkowe nakłady mogą być wyższe, mogą okazać się dobrą inwestycją, jeśli nie chcesz ciągle rozbudowywać.