Zastanawiasz się, czy praca na stanowisku mechanika samochodowego jest dla ciebie odpowiednia? Naprawa samochodu nie ma przed tobą tajemnic i myślisz, że doskonale odnalazł być się w tym zawodzie? Za chwilę dowiesz się, jakie kwalifikacje i umiejętności posiadać powinien mechanik oraz co konkretnie należy do jego obowiązków.

Naprawa samochodu – jakie kwalifikacje są wymagane?

Oczywistym jest, że nie każdy może rozpocząć pracę w charakterze mechanika samochodowego. Aby zdobyć zatrudnienie na tym stanowisku niezbędne jest odpowiednie wykształcenie oraz specjalistyczne kwalifikacje. Jeszcze kilkanaście lat temu wystarczyło wykształcenie zawodowe, które uzyskiwało się po ukończeniu szkoły o profilu samochodowym, jednak wraz z intensywnym rozwojem rynku motoryzacyjnego i jego coraz to większym zróżnicowaniem coraz częściej konieczne jest wykształcenie średnie techniczne. Mechanik musi też posiadać ważne prawo jazdy (co najmniej kategorii B). Wykształcenie to jedno, ważne są też odpowiednie cechy charakteru. Dobry mechanik powinien posiadać umiejętność analitycznego oraz logicznego myślenia. Ważnymi cechami jest także cierpliwość oraz staranność. Niezbędne są także odpowiednie zdolności manualne i sprawność. Wszystkie te cechy pomogą mu w wykonywaniu codziennych obowiązków. Co konkretnie się do nich zalicza?

Samochód – Obowiązki mechanika samochodowego

Mechanik zajmuje się naprawą samochodów, ale także kontrolowaniem zarówno ich stanu technicznego, jak i stopnia zużycia konkretnych podzespołów. Nie każdy mechanik samochodowy musi być specjalistą „od wszystkiego”. Niektóre osoby specjalizują się na przykład w naprawach konkretnych modeli, samochodów opartych o konkretne technologie czy pochodzące z danego kraju. Jest to praca bardzo zróżnicowana, dlatego trudno podczas codziennych obowiązków o nudę czy monotonię. Prawie każdy dzień przynieść może nowe wyzwania, które wymagają pełnego zaangażowania oraz świeżego podejścia do problemu. Z tego też powodu nie każdy się w takiej pracy odnajdzie. Mechanicy dysponujący niezbędnym doświadczeniem i odpowiednio wykwalifikowani mogą być zatrudnieni mogą w warsztatach samochodowych, na stacjach diagnostycznych czy w specjalistycznych serwisach. Mogą też pracować jako tak zwany „wolny strzelec”, czyli we własnym zakresie, a z czasem założyć własny warsztat. Na początek jednak najlepiej zdobywać umiejętności pod okiem doświadczonych osób, a z pewnością z czasem zaprocentują i uda się w odpowiedni sposób wykorzystać.