Jazda z dużą prędkością

Producenci samochodów osobowych tworzą pojazdy, które potrafią rozpędzać się do naprawdę sporych prędkości. Niestety w większości krajów, w tym również w Polsce nie mamy możliwości wykorzystania ich możliwości w pełni. Niemal na każdej lepszej jakości drodze możemy spotkać radar, który skutecznie zniechęca nas od przekraczania prędkości. Jak wysoki mandat możemy otrzymać jeśli zdecydujemy się podążać z wyższą prędkością, niż ustalona?

Rezultaty przekraczania prędkości

Trzeba mieć świadomość tego, że przekroczenie prędkości w bardzo wielu przypadkach będzie wiązało się z mandatem. W naszym kraju mandaty zazwyczaj są w wysokości od 100 do 500 złotych. Mowa oczywiście o karze za przekroczenie prędkości. Kara pieniężna to jednak nie wszystko. Każdy kierowca musi mieć świadomość tego, że oprócz mandatu otrzyma także punkty karne. Dla wielu kierowców punkty karne są znacznie większą karą, niż konieczność opłacenia mandatu. Gdy zbierzemy zbyt dużo punktów karnych, to prawo jazdy zostanie nam odebrane. Podobnie ma się rzecz w momencie, gdy w terenie zabudowanym przekroczymy prędkość o 50 km/h. W takiej sytuacji z prawem jazdy pożegnamy się na okres trzech miesięcy. Nie warto jeździć bez, ponieważ w razie kontroli zakaz zostanie przedłużony do pół roku, a kolejnym razem zabiorą nam uprawnienia całkowicie. Jak widać rezultaty jazdy z nadmierną prędkością mogą być bardzo uciążliwe dla osób, które z samochodu korzystają na co dzień.

Gdzie można poszaleć?

Jeśli chcemy pojeździć samochodem z dużą prędkością, to powinniśmy wybrać się na tor, na którym bez żadnego zagrożenia można rozwinąć wysokie prędkości. Wystarczy się wcześniej umówić i wnieść stosowną opłatę. Będąc na wakacjach i przejeżdżając przez Niemcy, możemy mieć możliwość poruszania się autostradami, na których limity prędkości są zniesione. Wtedy możemy wypróbować nasz samochód i wycisnąć z niego pełnię możliwości. Należy robić to jednak z uwagą i świadomością tego, że wysoka prędkość jest niebezpieczna.

Utrata prawa jazdy – co dalej?

Jeśli już z jakiegoś powodu stracimy nasze prawo jazdy, to mamy dwie możliwości. Wszystko zależy od tego z jakiego powodu prawko zostało nam odebrane. Jeśli zatrzymano je na okres trzech miesięcy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h, to musimy czekać, aż okres ten minie. Jeśli natomiast przekroczyliśmy liczbę punktów karnych, to musimy zapisać się na ponowny kurs i egzamin. Wbrew pozorom ponowne zdanie egzaminu nie jest tak proste jak mogłoby się nam wydawać.