Który z owoców warto jeść?

Nie od dziś wiadomo, że owoce posiadają wiele witamin i są bardzo zdrowe dla naszego organizmu. Dzisiaj w sklepach mamy wiele owoców do wyboru, nie tylko uprawiane w naszym kraju ale także te egzotyczne pochodzące nawet z innego kontynentu. Każdy z nich ma inne zestaw witam, inny smak oraz inne walory zdrowotne. Ciężko jest wybrać więc jeden najzdrowszy owoc . Warto więc mieć wiedzę jakie owoce jeść, aby czerpać naj najwięcej korzyści.

Lista najzdrowszych owoców

Jednym z najbardziej egzotycznych ale bardzo popularnych i łatwo dostępnych w naszym kraju owoców jest ananas. Jego świeża postać zawiera wiele składników odżywczych takich jak : magnez, potas, potas, wapń, fosfor, żelazo, cynk, miedź, mangan oraz witaminy: A, B1, B2, C, kwas foliowy. Ma on dodatkowo wiele właściwości leczniczych oraz przeciwbólowych. Dla kobiet ważną informacją może być fakty, że ananas wspomaga proces odchudzania.
Banan to jeden z najpopularniejszych owoców wśród sportowców. Każdy z nas pamięta chyba jak przed każdym skokiem Adam Małysz zajadał się bułką z bananem. Ten owoc ma wiele właściwości, które dają energię i jedzenie banana przed wysiłkiem fizycznym może poprawić nasze osiągi. Jego skład zawiera między innymi : fosfor, wapń, fluor, magnez oraz liczne witaminy takie jak : C, B1, B2, A, E. Jeszcze jednym plusem banana jest to że zapobiega on wielu chorobom na przykład chorobie wieńcowej.

Awokado to owoc, który staje się coraz popularniejszy w Polsce i jest szczególnie często używany do smarowania chleba zamiast masła. Ma on wiele pozytywnych cech i zapobiega takim chorobom jak: miażdżyca, choroby z nadciśnieniem oraz wątroby. Zawiera między innymi: błonnik, bardzo zdrowe tłuszcze oraz witaminy: A, E, B1, B2. Owoc ten często jest też używany przez kobiety w celach kosmetycznych. Nadaje on się na różnego rodzaju maseczki, która wygładzają, nawilżają i odżywiają naszą skórę.

Jabłko to jeden z najczęściej spotykanych owoców w Polsce, który każdy z nas może hodować. Jest u nas popularny nie tyko w formie surowej ale także spożywamy go jako soki albo w formie przetworzonej w ciastach i jako dodatki do potraw. Zawiera on wiele witamin takich jak : C, B1, B2, B3, A, E, D, K oraz substancji odżywczych, przede wszystkim błonnik i węglowodany. Polecane one są szczególnie osobom które chorują na cukrzycę ze względu na ich niski współczynnik glikemiczny.

Jednymi z najzdrowszych owoców są jagody. Ich dostępność w Polsce jest bardzo łatwa. Kupimy ja w każdym sklepie ale można je zdobyć tez zbierając samemu w lesie. Taka formy pozyskania tego owocu jest chyba najlepsza, bo przy okazji można spędzić czas na świeżym powietrzu. Jagody są źródłem wielu witamin takich jak : A, C, E. Mają one wielki wpływ na nasze zdrowie. Zawierają bowiem substancję zwaną antocyjanami, które ochraniają nasz organizm przed chorobami oraz infekcjami. Dodatkowo zapobiegają one takim chorobom jak: miażdżyca naczyń krwionośnych, choroba wieńcowa, choroby stawów oraz zaćma. Mają też wpływ na zwiększenie naszej odporności.