Większość osób uwielbia jeździć oraz podróżować po Polsce i całym świecie.
Dość spora liczba Polaków posiada na stanie, w gospodarstwie domowym co najmniej jeden samochód. Służy on do różnych potrzeb- bardzo często wyruszamy nim również w dalekie trasy. Z tego ostatniego względu powinniśmy o niego należycie dbać, czyli serwisować.
Jednak czy zawsze pamiętamy jego ubezpieczeniu?

Ubezpieczenie – co to jest, co ono obejmuje, a czego nie uwzględnia?

Ubezpieczenie OC jest to forma dokumentu- polisy, inaczej rzecz ujmując to: ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest ono obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu.
Zostało powołanie i wdrożone do przepisów transportowych, aby chronić osoby poszkodowane w wypadkach. Polisa OC obejmuje zniszczenia pojazdu, jak i uszkodzeń ciała człowieka.
Jeśli kierowca auta doprowadzi do zdarzenia – wypadku na drodze, wówczas firma ubezpieczeniowa wypłaca odszkodowanie osobom- będącym poszkodowanymi w tym zdarzeniu drogowym.
Niezależnie od tego, czy jest to szkoda fizyczna pojazdu własnym lub innym, czy szkoda w postaci uszczerbku zdrowotnego.
Zawsze należy pamiętać, że OC nie chroni naszego pojazdu- jeżeli to my jesteśmy sprawcą (winowajcą) całego zdarzenia. W takich momentach możemy wystąpić o wypłatę do ubezpieczyciela za nasze zniszczone auto, ale tylko wtedy, kiedy posiadamy wykupione również tzw. Autocasco.

Polisa OC-to polisa obowiązkowa

W ramach przepisów prawnych w Polsce każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi posiadać umowę ubezpieczenie OC . Instytucją powołaną w tym celu, do prowadzenia oraz zarządzania rejestrem- przebiegiem umów, zdarzeń i wypłaconych z tego tytułu odszkodowań jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w skrócie: UFG.
Dodatkowo każda firma, towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek prawny złożenia raportu ze wszystkich umów – dot. polis ubezpieczeń komunikacyjnych, a także szkód do bazy centralnej UFG.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma m.in. za zadanie sprawdzać na bieżąco: przerwy w ubezpieczeniu oraz ewentualne braki polisy ubezpieczenia komunikacyjnego.
Za brak ważne ubezpieczenie OC (zobacz na http://www.gron-osk.com.pl) są nakładane kary pieniężne. Kary finansowe mają wysokość uzależnioną przede wszystkim od rodzaju pojazdu oraz ewentualnie od liczby dni bez aktywnej, kolejnej polisy.

Kierowco dodatkowo pamiętaj o…

Należy pamiętać i wziąć pod uwagę- nie tylko brak aktualnego przeglądu techniczne samochodu decyduje o karze, lecz również brak stosownego ubezpieczenia pojazdu (dokumentu przy sobie), które jest absolutnie niezbędne.
W przeciwnym razie: za skutki wypadku- jako kierowcy będziemy musieli zapłacić- z własnej kieszeni.

Podpisanie umowy ubezpieczeniowej – w formie polisy

Na szczęście dzisiaj wiele firm oddaje do dyspozycji -możliwość załatwienia spraw związanych z podpisanie ubezpieczenie OC poprzez Internet, czyli online.
Przy obliczaniu składki istnieje opcja: skorzystanie z kalkulatora internetowego służąca do prawidłowego obliczenia składki ubezpieczeniowej dla naszego auta.
Taką samą drogę jest możliwość w sprawie kontaktu z towarzystwem ubezpieczeniowym, w celu zgłoszenia szkody konsultantowi telefonicznemu.
Rozwiązanie takie daje – przyśpiesza termin wypłaty odszkodowania, decyzja jest podejmowana o wiele szybciej niż podczas zastosowania tradycyjnej procedury, a co najważniejsze- zgłaszanie szkody jest łatwe i wygodne (nawet trudnych momentach) życia.

Lepiej czuć się na drodze zawsze w pełni bezpiecznym oraz komfortowo ani jeżeli w razie wypadku dochodzić się przez dłuższy czas z ubezpieczyciela albo innymi uczestnikami kolizji.
Bez względu na fakt, w którym i kto zawinił, a kto w konkretnym zdarzeniu drogowym został poszkodowanym.