Zastanawiasz się nad zakupem samochodu? Nie wiesz jednak, w jaki sposób sfinansować ten zakup? W takiej sytuacji czytaj dalej…

Kredyt samochodowy

Niestety nie każdy może pozwolić sobie na zakup samochodu za gotówkę. Na szczęście nic straconego, bowiem wiele banków ma w swej ofercie kredyt samochodowy. Pod pojęciem tym znajduje się nic innego, jak rodzaj zobowiązania celowego, czyli zaciąganego na sfinansowanie konkretnego celu – czyli w tym wypadku naturalnie zakupu samochodu, ale nie tylko. Za środki z kredytu kupić możemy bowiem także między innymi: motocykle, skutery, przyczepy, kampery, quady, traktory i inne maszyny rolnicze czy też budowlane. Kredyt ten może być zaciągnięty zarówno przez osobę fizyczną, jak i firmę. Sfinansować można za jego pomocą zarówno zakup pojazdów nowych, jak i używanych.
Wnioski kredytowe składać można zarówno w wybranej placówce bankowej, jak też w wielu autoryzowanych salonach samochodowych. Często zdarza się sytuacja, że zobowiązania finansowe zaciągane bezpośrednio u dealerów samochodowych są (często nawet znacznie) tańsze niż te, które zaciągnąć możemy w standardowym banku. W przypadku salonów samochodowych dochodzi też dodatkowo możliwość dokonywania negocjacji cenowych. Jeśli mamy problem z wyborem odpowiedniej dla nas oferty, mamy także możliwość skorzystania z kalkulatora kredytu samochodowego, czyli specjalnego narzędzia, które dostępny jest na wielu stronach internetowych.
Do wyboru jest kilka podstawowych rodzajów kredytów samochodowych, dzięki którym potencjalny klient ma możliwość dostosowania formy spłaty zobowiązania finansowego do sytuacji materialnej, w jakiej się aktualnie znajduje. Pierwszym typem kredytu jest kredyt standardowy, polegający na comiesięcznej spłacie rat kapitałowo-odsetkowych, której dokonywać trzeba przez określony czas, który wskazany jest w umowie kredytowej. Kolejnym rodzajem kredytu jest ten, który od kredytobiorcy wymaga najpierw posiadania środków własnych wynoszących około 50 – 60 procent wartości całego samochodu. W harmonogramie spłaty takiego kredytu znajduje się wyłącznie jedna rata. Po wpłaceniu wkłady własnego pozostałe środki uregulować należy po upływie czasu, który wskazany został w umowie, np. po sześciu miesiącach czy też roku. Główną zaletą tej konkretnej formy finansowania zakupu pojazdu jest brak oprocentowania, przez co kredyt jest dosyć tani. Inny rodzaj kredytu to kredyt balonowy. Kredytobiorca dokonuje regularnych spłat, jednak są one niższej wartości, stanowią bowiem przykładowo 80 procent całej wartości auta, ostatnia rata natomiast odpowiada jego pozostałej wartości.