Japońskie samochody uznawane są za pojazdy bezawaryjne, które potrafią służyć swoim właścicielom przez bardzo długi okres czasu. Dużym powodzeniem cieszy się marka Toyota. Możemy nawet spotkać się z reklamami tej marki w TV, które sugerują, że jest to jedna z najmniej awaryjnych marek pojazdów. Znany dziennikarz motoryzacyjny potwierdza to we wspomnianej reklamie. Czy są to więc puste słowa, które nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości? Oczywiście, że nie. Miliony osób na całym świecie nie może się przecież mylić!
Jaki model Toyoty jest popularny w naszym kraju?
W Polsce najpopularniejsze są Toyoty Corolla i Avensis. Szczególnie ten drugi z roczników 2002-2007 jest dziś w zasięgu coraz większej ilości osób, co staje się zauważalne na ulicach naszych miast. Dużym powodzeniem cieszy się także Rav4 ale ten model jest już znacznie droższy. Przede wszystkim wpływ na to ma wysoki koszt zakupu nowego egzemplarza. Na cenę wpływa także napęd na obie osie. Czynników, od których zależy cena pojazdu jest więc stosunkowo dużo. Czasami lepiej jest na starcie zapłacić wyższą kwotę podczas zakupu pojazdu, niż dokładać spore sumy pieniędzy w trakcie jego eksploatacji.
Jakie są koszty utrzymania japońskiego samochodu?
Japońskie samochody są dosyć bezawaryjne. Ich koszty utrzymania w razie ewentualnej awarii nie należą jednak do najniższych. Japońska motoryzacja potrafi więc zaskoczyć i to w niemiły sposób, jeśli dojdzie do jakiejś awarii i będziemy zmuszeni dokonać zakupu części zamiennych. Ich cena jest znacznie wyższa, niż pojazdów konkurencyjnych marek. Pozostałe czynności wynikające z eksploatacji jak wymiana olejów, filtrów itp., nie powinny nadwyrężyć zbytnio naszego domowego budżetu.
Używany, sprowadzany, na co powinniśmy uważać?
Japońska motoryzacja cieszy się u nas dużym zainteresowaniem i z tego też powodu w naszym kraju sprowadza się coraz więcej japońskich samochodów. W większości przypadków są one lepiej wyposażone od egzemplarzy z krajowego rynku, dlatego wiele osób rozważa zakup auta sprowadzonego z Niemiec, Włoch czy na przykład Francji. Czy warto taki pojazd zakupić?
Na pewno powinniśmy taki zakup dobrze przemyśleć. Dużo mówi się o tym, że auta z zagranicy mają cofane liczniki, prane wnętrze, aby ukryć niektóre odznaki zużycia. Zazwyczaj za granicą auta sprzedaje się na eksport w momencie ich znacznego wyeksploatowania. Koszt serwisowania samochodów na „zachodzie” jest spory. Im starsze auto tym staje się to coraz mniej opłacalne. Takie auta trafiają właśnie do naszego kraju. Nie jest to jednak reguła. Niektórzy handlarze, komisy, starają się sprowadzać pojazdy warte uwagi. Ich cena jest jednak znacznie wyższa. Czasami wyższa od pojazdów z rynku krajowego.