Kukurydza to jedna z najważniejszych roślin uprawianych na świecie, stosuje się ją nie tylko w żywieniu ludzi, ale również zwierząt. Jest również najczęściej wykorzystywanym ziarnem w produkcji etanolu, produktami ubocznymi tego procesu są ziarna gorzelnicze. Stanowi świetne źródło protein, tłuszczy, witaminy A oraz ksantofili w paszach. Ten cenny składnik pokarmowy można również wykorzystać przy hodowli zwierząt.

Kukurydza komponentem paszowym

Ziarna kukurydzy są świetnym źródłem skrobi. Jeden kłos kukurydzy zawiera około 800 ziaren, umiejscowione są w 16 rzędach. Ziarno kukurydzy jest smaczne oraz dobrze trawione przez zwierzęta, charakteryzuje się bowiem wysoką strawnością (ok. 85%). Ma niską zawartość włókna surowego, nie zawiera również szkodliwych substancji. Zboże to charakteryzuje się wysoką koncentracją łatwo przyswajalnej energii. Kukurydza zawiera jednak o wiele więcej tłuszczu niż pszenica czy jęczmień.

Ziarna kukurydzy stosuje się zazwyczaj w paszach dla drobiu czy świń, jednak z powodzeniem mogą być one również wykorzystywane przy żywieniu innych zwierząt hodowlanych. Skrobia, a także białko dostarczane przez ziarna kukurydzy, pomagają im rosnąć i dobrze się rozwijać. Należy jednak pamiętać o indywidualnym dobraniu paszy w diecie zwierząt hodowlanych, na przykład w pokarmie dla starszych tuczników, jak również stada podstawowego, ze względu na nieco niższą zawartość białka.

Zakiszanie ziaren kukurydzy

Kiszone ziarno kukurydzy wyróżnia się przede wszystkim wyższą wartością pokarmową oraz lepszą strawnością i dostępnością energii, niż zwykłe ziarno. Często wykorzystywane jest w żywieniu krów mlecznych, gdzie stanowi uzupełnienie paszy z kukurydzy lub całkowicie je zastępuje. Proces kiszenia ziarna odbywa się najczęściej w foliowych rękawicach lub na pryzmie.  Można przyspieszyć zbiór kukurydzy z pola, jeśli mamy pewność, że ziarno będzie przeznaczone właśnie do kiszenia. Suszenie ziarna generuje duże koszty, coraz częściej więc producenci sięgają po proces kiszenia produktów kukurydzianych, aby z powodzeniem używać ich jako składnik pasz.

Skrobia kukurydziana natywna

Natywna skrobia kukurydziana, oprócz zastosowań w segmencie żywności, kosmetykach oraz farmaceutyce, trafia również bardzo często do pasz dla zwierząt. Stanowi ona ważny element diety bydła, drobiu i ryb. W zależności od potrzeb, może być również modyfikowana chemicznie lub fizycznie, albo w ogóle niemodyfikowana. Produktem końcowym jest drobny biały proszek o neutralnym smaku i zapachu. Jego okres trwałości wynosi około 24 miesięcy.

Mączka glutenowa z kukurydzy – informacje i podsumowanie

Kukurydziana mączka glutenowa występuje pod postacią jednorodnego, żółto-pomarańczowego proszku posiadający świeży, zbożowy zapach. Zazwyczaj stosowana jest ona w żywieniu kur niosek, ze względu na wysoką zawartość metioniny oraz białka. Mączkę glutenową stosuje się również w karmach dla ryb czy zwierząt domowych, jako substytut mączki sojowej, rybnej lub kostnej.