Miejsce, które pomimo upływu lat, nigdy nie zniknie. Polskie mogiły w Wilnie, czyli zespół cmentarny Rossa.

Przed wybuchem wojny, kiedy to tereny Wilna, należały do Polski, wile polskich rodzin, zamieszkiwało to malownicze miejsce, zakładając tam dom, pracując i ucząc się. Na potrzeby ludzi, w Wilnie stale tworzono nowe miejsca, na przykład cmentarz, gdzie chowano wszystkich Polaków.
W Wilnie, znajduje się wyjątkowe miejsce. Mimo upływu lat, dewastacji oraz wieloletnim próbom kradzieży, katolicki cmentarz na Rossie, istnieje do dziś, a piecze nad nim ma Społeczny Komitet opieki nad Starą Rossą.

Rossa cmentarz, który powinien zobaczyć każdy rodak.

Zespół cmentarny w Wilnie, składa się z czterech części. Stara Rossa, Nowa Rossa, cmentarz wojskowy oraz Mauzoleum Matka i Syn, w którym spoczywa serce Piłsudskiego oraz jego matka. Cmentarz, z początku przeznaczony był dla wierzących Polaków, którzy zamieszkiwali tereny Wilna. Niestety, ograniczenie miejsc pochówku, oraz rozbudowa kaplicy sprawiła, że Rossa cmentarz, przeznaczony był tylko dla zasłużonych osób, w tym pisarzy, uczonych, oraz żołnierzy.
Po wojnie, kiedy Polacy opuścili teren Wilna, cmentarz został rozkradziony oraz zdewastowany. Wiele nagrobków zniknęło, a w niektóre mogiły, służyły jako miejsca magazynowe. W 1969 roku, kiedy zespół cmentarny został wpisany do rejestru zabytków, zmniejszyła się dewastacja, a na terenie cmentarza, pojawiało się wiele rodaków, którzy chcieli odwiedzić mogiłę. Aby ułatwić Polakom odnalezienie swoich bliskich, w 2010 roku, z inicjatywy Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą, powstała strona internetowa, ze szczegółowymi informacjami, dotyczącymi cmentarza. Znaleźć można na niej specjalną listę osób, które zostały pochowane na terenie cmentarza, oraz zobaczyć aktualne zdjęcia, porównując je do poprzedniego stanu mogiły.
Teren cmentarza jest ogrodzony, jednak otwarty, dlatego każdy może wejść na jego teren, oraz spędzić czas przy grobie krewnego. Organizowane są również wycieczki z przewodnikiem, który nie tylko oprowadzi po terenie cmentarza, ale również szczegółowo opowie historię tego miejsca. Każdy Polak, powinien choć raz, odwiedzić to niezwykłe miejsce.