Dbamy o nasze ogrody

W walce o piękny ogród

I przy tych mniejszych jak i większych ogrodach w walce o ich piękny wygląd, staramy się nie tylko o dobre nawodnienie ale musimy przygotować się na walkę z chwastami i szkodnikami. Niezbędny do tego jest dobry opryskiwacz ogrodowy. Są to narzędzia, bez których ogrodnik nie ma co liczyć na piękne rośliny, obfite kwitnienia i wysokie plony. Jego wybór zależy oczywiście od ilości roślin i rodzaju ogrodu, oraz jego powierzchni. Jeśli jesteśmy właścicielami małego kwietnego ogródka wystarczyć nam może spryskiwacz ręczny, nie działa on jednak tak dobrze na większej powierzchni i jeśli chodzi np. drzewa wtedy musimy rozejrzeć się za inną opcją. Przy wyborze tego rodzaju spryskiwacza przede wszystkim zwracamy uwagę na cenę i pojemność, warto też pamiętać, że opryskiwacze ciśnieniowe są łatwiejsze w obsłudze. Jeśli chodzi o spryskiwacze o większej pojemności możemy zdecydować się na ramienne bądź plecakowe. Mają one zazwyczaj pojemność od 5 do 12 litrów. Są to opryskiwacze ciśnieniowe z lancą, dzięki której zdecydowanie zwiększa się zasięg oraz łatwość obsługi. Możemy zakupić lancę o różnej długości, te dłuższe będą nam pozwalały na dotarcie do większej ilości roślin. Zwracajmy uwagę na pojemność przy kupowaniu tego typu spryskiwaczy, istotne jest to, że im większa pojemność tym są one cięższe co może skutkować na komfortowym z nich korzystaniu. Możemy się na nie zdecydować gdy jesteśmy właścicielami większych ogrodów, a spryskiwaczy tych możemy także używać przy dbaniu o nasze drzewa czy krzewy o czym warto pamiętać. Wybór spryskiwaczy jest naprawdę ogromny dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Za pomocą spryskiwacza rozprowadzamy nie tylko środki do ochrony roślin ale także np. płynne nawozy, możemy je też użyć po prostu do nawadniania roślin, które tego potrzebują. Opryskiwacze te oczywiście różnią się ceną, te naramienne i plecakowe są zdecydowanie droższe od ręcznych, ale przy wyborze kierujmy się głównie potrzebami naszego ogrodu. Do naprawdę dużych powierzchni możemy wybrać opryskiwacz spalinowy umieszczany zazwyczaj ze względy na pojemność- nawet do 50 litrów – na wózku. Jego pompa jest napędzana przez silnik spalinowy.

Opryskiwacze techniczne i ich sprawność

Musimy pamiętać, że sprawność techniczna spryskiwacza jest tym dłuższa im ten sprzęt jest porządniejszy, co wszystko zależy zazwyczaj od ceny. Warto jednak co jakiś czas robić przegląd stanu naszych narzędzi ogrodowych i w razie potrzeby pokusić się o ich wymianę. Jeśli chodzi o sprzęt wykorzystywany przez rolników do spryskiwania upraw, mają oni obowiązek sprawdzać jego sprawność co 3 lata – wykonywać badania techniczne na przeznaczonych do tego stacjach i na koszt właściciela sprzętu. Koszt tego zależy od rodzaju i wielkości spryskiwacza technicznego.

Czy spryskiwacz to konieczny zakup

Można powiedzieć, że bez opryskiwacza trudno postarać się o piękny ogród – zdaje sobie z tego sprawę większość ogrodników. Nawet gdy prowadzimy ekologiczną uprawę roślin i nie używamy środków chemicznych, taki sprzęt przydaje się do rozprowadzania nawozów naturalnych.