Kontakt z lekarzem w czasie koronawirusa

W ostatnim czasie często zastanawiamy się nad tym co powinniśmy zrobić jeżeli potrzebujemy udać się do lekarza. Nie jesteśmy pewni z jakimi dolegliwościami się do niego zwrócić bo boimy się, że niepotrzebnie narazimy się na możliwość zakażenia COVID-19. Warto więc zapoznać się z możliwościami kontaktu z lekarzem w tym trudnym dla wszystkich okresie.

Czy mnie przyjmą?

Jeżeli z jakiegoś powodu musimy skontaktować się z lekarzem to zamiast iść osobiście do przychodni najpierw postarajmy się z nią skontaktować telefonicznie. Może okazać się, że nasza dolegliwość zostanie obsłużona właśnie taką drogą poprzez teleporadę. Lekarze co prawda nadal przyjmują w przychodniach, ale każda dolegliwość, którą z powodzeniem można leczyć na podstawie przeprowadzonego wywiadu powinna być leczona zdalnie. Lekarze przyjmują więc osobiście pacjentów, którzy wymagają przeprowadzenia konkretnych, wcześniej ustalonych badań.

Jak skorzystać z teleporady? Blog i porady

Na teleporadę musimy się umówić. Aby tego dokonać powinniśmy znaleźć numer na stronie naszej przychodni w celu rejestracji. Może się bowiem okazać, że w tym celu został specjalnie utworzony nowy numer. Po skontaktowaniu się z osobą rejestrującą powinniśmy poinformować, że chcemy umówić się na teleporadę. Zostaniemy umówieni na konkretny dzień i godzinę, o czym zostaniemy bezzwłocznie poinformowani. Powinniśmy pamiętać o tym, aby być przy telefonie w tym czasie, ponieważ to lekarz będzie dzwonić do nas. Teleporada polega na przeprowadzeniu przez lekarza wywiadu z pacjentem, na podstawie którego stwierdza on konieczność osobistego stawiennictwa w przychodni lub udziela porad i przepisuje leki. Recepta wystawiana nam przez lekarza posiada indywidualny numer, który musi zostać nam przekazany. W celu jej wykupienia wystarczy podać go w dowolnej aptece. Pamiętajmy jednak, aby bardzo z tym nie zwlekać, ponieważ każda recepta wystawiana jest na ściśle określony czas po którym nie jest już dalej możliwa do zrealizowania. Podczas teleporady możemy uzyskać też e-zwolnienie, które zostanie automatycznie przekazane do naszego pracodawcy.

Kontakt z lekarzem w dowolnej przychodni

Niestety, problem może się pojawić jeżeli potrzebujemy skontaktować się z lekarzem gdy przebywamy w mieście innym, niż to, w którym jest nasza przychodnia. Od wielu przychodni usłyszymy, że nie możemy skontaktować się z lekarzem jeżeli nie jesteśmy zarejestrowani w miejscu, w którym on przyjmuje. Z drugiej strony, przychodnie nie przyjmują też deklaracji ich zmiany. W takim wypadku warto pamiętać, że nadal możemy skorzystać z teleporady naszej przychodni nawet, jeżeli obecnie nie przebywamy w odpowiadającym jej obszarze. Zazwyczaj będzie ona wystarczająca do przekazania nam odpowiednich zaleceń. Jeżeli jednak okaże się, że powinniśmy udać się do niej osobiście to powinniśmy skontaktować się z Nocną i Świąteczną Opieką Zdrowotną. Nie posiadają oni bowiem rejonizacji, więc możemy skorzystać z ich pomocy niezależnie od miejsca naszego aktualnego pobytu.